Prezentacja adidas boost

Wczoraj w Nowym Jorku odbyła się prezentacja nowej technologii adidasa boost oraz butów adidas Energy boost. Według zapowiedzi producenta jest rewolucyjna…

adidas_boost_your_run

Ileż to rewolucji również biegowych przeżyliśmy? Ile jeszcze przed nami? Podchodziłem bardzo sceptycznie do samej premiery nowej technologii. Na papierze wygląda ona obiecująco.

Do tej pory buty biegowe można było podzielić na dwa rodzaje, miękkie komfortowe do treningu oraz twardsze, sprężyste na zawody. Połączenie tych dwóch skrajnych właściwości wydawało się nie do pogodzenia.
Prezentacja

Premiera technologii miała miejsce wczoraj o 16:30 naszego czasu. Oprócz gospodarzy ze strony adidasa wystąpili Yohan Blake i Haile Gebrselassie, Całe wydarzenie jest dostępne do obejrzenia poniżej.

Czym jest adidas boost?

To nowy rodzaj materiału amortyzującego łączącego to co wydawało się nie do pogodzenia. Amortyzacji i sprężystości. Zbudowany jest ze napompowanego granulatu TPU(termoplastyczny elastomer poliuretanowy) tworząc „kapsułki energii”. Połączono je w struktury i tak stworzono materiał podeszwy.

Jak prezentują się te właściwości w praktyce? Porównanie amortyzacji i sprężystości do pianki EVA.

Właściwości materiału są imponujące. Optycznie mam jednak wrażenie, że zastosowany w filmie materiał boost jest grubszy od EVA.

Nowy materiał lepiej od pianki EVA zachowuje swoje właściwości w pełnym zakresie stosowanych temperatur (od -20 do 40 stopni Celsjusza).

Pianka boost wg adidasa dłużej utrzymuje swoje właściwości i jest trwalsza od standardowych materiałów.

W trakcie światowej premiery można było usłyszeć, że ta technologia jest na tyle obiecująca, że uczyni standardową piankę EVA przestarzałą. Adidas ma zamiar wprowadzić ją stopniowo do całej swojej kolekcji butów. Również tych life -style’owych.
Adidas Energy boost

Równolegle miała miejsce premiera pierwszych butów wykorzystujących technologię boost. Są to buty biegowe należące wg producenta do nowej kategorii energy.

adidas_energy_boost

Oprócz nowego materiału podeszwy zastosowana w nich elastyczny materiał Techfit zapewniający elastyczność i dopasowanie cholewki do stopy. Rozszerzono mostek Torsion(biegnie teraz on przez całą długość podeszwy) przeciwdziałający ruchom skrętnym podeszwy. But wykończono odporną na ścieranie gumą adiWear. Zapiętek został usztywniony zewnętrznym klipsem.

Sam design w mojej opinii jest dość prosty, wręcz oszczędny. Faktura materiału boost nieodłącznie kojarzy mi się ze styropianem. Może lepiej było go ukryć?

Ich premierę sklepową przewidziano na 27 lutego 2013r a ich cena w Polsce to 649zł.
Moje przemyślenia

Przez lata pianka EVA była dostępna w praktycznie każdym obuwiu biegowym. Producenci modyfikowali jej właściwości domieszkując go tak jak np. adidas gumą lub tak jak Asics wykorzystując jej różne gęstości.

Na jej bazie nie dało się stworzyć materiału dobrze amortyzującego i oddającego energię. Reebok próbował modyfikować kształt podeszwy by zwiększyć ten efekt, ale rezultaty był minimalne.

Drugim minusem dla była trwałość materiału. W zależności od wagi biegacza pianka zbijała się po około 500-1000km. Aby poprawić trwałość butów część producentów wzbogacała podeszwę dodatkowymi systemami amortyzacji (gel u Asicsa, poduszka air u Nike).

Z punktu widzenia producentów sytuacja była idealna – co pół roku lub rok musieliśmy zmieniać buty. Zapewne w większości przypadków nie były one zniszczone na tyle, by nie móc w nich chodzić. Niezależnie jakiej marki obuwie kupowaliśmy tort do podziału rósł a od rywalizacji w marketingu zależał jego podział na kawałki.

Z tego powodu ciężko mi trochę uwierzyć, że adidas wyłamał się z tego układu i da nam na nogi buty trwalsze. Wcześniej zwykle buty oddające energię były niewygodne, przypominały bieganie na kauczukowych piłeczkach. Dodatkowo amatorzy biegania przez lata użytkowania obuwia zostali przyzwyczajeni do komfortu. Czy są gotowi na taką zmianę?

Równie ciekawym aspektem jest to czy oddawanie dużej siły nie będzie powodować nowych schorzeń, urazów. Czy znowu nie próbujemy za bardzo poprawić natury?

Na pewno adidas ogłaszając zmianę technologii we wszystkich butach wykonuje odważny ruch. Muszą być pewni, że ta innowacja zostanie bardzo dobrze przyjęta przez użytkowników. Jeśli im się uda wyrosną na lidera.

Konkurencja jednak nie śpi. Mam nadzieję, że dzięki tej rywalizacji otrzymamy lepsze, bardziej trwałe produkty.