Powerade ION4 – zmiana składu

Niedawno jeden z liderów na rynku napoi izotonicznych – Powerade zmienił recepturę. Światowa premiera tej odświeżonej wersji nazwanej ION4 miała miejsce w 2009 roku. Nam przyszło więc czekać na niego aż 2 lata. Niestety nigdzie na stronach producenta nie można znaleźć informacji na temat tego jak zmienił się skład i wartości odżywcze napoju. Spieszę więc z pomocą.

powerade_ion_4

źródło: https://www.powerade.pl

Zawartość składników Powerade w 100ml oraz skład

Powerade Lemon Powerade ION4 Orange Zmiana
Osmolalność 280 mOsmol/kg 291mOsmol/kg +4%
Kaloryczność 87kJ(20kcal) 70kJ (16kcal) -20%
Białko 0 g 0 g brak
Węglowodany 4,7 g 3,9 g -17%
w tym cukry 3,7 g 3,9 g +5%
Tłuszcz 0 g 0 g brak
Błonnik 0 g 0 g brak
Sód 50 mg 50mg brak
Potas 6,3 mg 12,5 mg +98%
Wapń 0 mg 1,3 mg dodanie
Magnez 0 mg 0,6 mg dodanie
Cena 2,68 zł 2,78 zł +4%
Skład woda, deksteroza, maltodekstryna, regulatory kwasowości:kwas cytrynowy, cytrynian sodu i cytrynian potasu, aromaty, stabilizatory: guma arabska i ester glicerolu i żywicy roślinnej, substancje słodzące aspartam i acesulfam-K, barwnik: żółcień chinolinowa. Zawiera źródło fenyloalaniny. woda, dekstroza, fruktoza, kwas: kwas cytrynowy składniki mineralne: chlorek sodu, cytrynian potasu, chlorek magnezu, chlorek wapnia i fosforan potasu, stabilizatory: guma arabska i estry glicerolu i żywicy roślinnej, przeciwutleniacz: kwas askorbinowy, substancje słodzące: Acesulfam-K i sukraloza, aromaty, barwnik mieszanina karotenów.

Zmiana nie jest więc kosmetyczna dotyczy kilku parametrów i składników.

Gdyby skorzystać z kryteriów opracowanych na potrzeby porównania napoi izotonicznych to wynik były niekorzystny dla nowego napoju.
Powerade Lemon Powerade ION4 Orange

Podsumowując ION4 to ewolucja, ale czy kierunek zmian jest słuszny? Mam wątpliwości.

W porównaniu do innych izotoników Powerade charakteryzował się niską osmolalnością, najniższą kalorycznością średnią zawartością sodu i sztucznych składników. Podsumujmy najważniejsze zmiany

ION4 dodaje składniki mineralne takie jak magnez i wapń oraz zwiększa zawartość potasu. Nieznane są mi badania, które pokazują wprost wpływ tych pierwiastków na wydolność. Jedyne co można stwierdzić na pewno to, że są tracone z potem. Zysk jest więc niewielki.
W najmniej kalorycznym napoju ze składu usunięto węglowodany złożone, które decydowały o kaloryczności utrzymując przy tym niską osmolalność. Teraz więc ION4 dostarcza jeszcze mniej energii oraz ma gorszą wchłanialność. To czyni napój mniej przydatnym przy długotrwałym wysiłku.
Kolejną zauważalną zmianą jest eliminacja ze składu kontrowersyjnego słodzika Aspartamu. Niestety w jego miejsce został dodany nowy – Sukraloza. Niestety jak większość który jak większość słodzików nie cieszy się dobrą sławą.
Wreszcie pozbyto się rakotwórczego barwnika E104(żółcień chinolinowa) zastępując go mieszanką karotenów.

Czy napój w nowej wersji okaże się rynkowym hitem? To zależy od nas konsumentów.